Facta, facta non verba!
FORS Montenegro team
We have 81 guests and no members online
Jedan od zanimljivih modela društvenog preduzetništva su energetske zadruge, čiji je broj u sve većem porastu. U Hrvatskoj ih je krajem 2016. godine bilo registrovano sedam, ali to su tek početnički zamasi u odnosu na neke energetski osvješćenije zemlje EU. Na primjer, više od 50% obnovljivih izvora energije u Njemačkoj u vlasništvu je energetskih zadruga, odnosno građana, a u Danskoj taj se broj penje čak do 75%.
Energetske zadruge osnivaju se unutar lokalne zajednice i okupljaju građane, lokalne preduzetnike, a često i lokalnu samoupravu.
Dobar primjer je Energetska zadruga Otok Krk sa preko 200 članova, koje čine uglavnom građani, Grad Krk, lokalno građevinsko i komunalno preduzeće. Radi se o interesnom udruživanju kako bi građani imali lakši, jeftiniji i brži pristup korišćenju solarne energije u svojim kućama, preduzećima i stambenim zgradama. U slučaju Otoka Krka, članovi zadruge zbog velike količine uspijevaju da ostvare uštedu prilikom nabavke fotonaponske opreme za čak 40% i smanje cijenu projektne dokumentacije za čak 300%. U isto vrijeme u lokalnoj zajednici stvaraju se radna mjesta i zapošljavaju ljudi iz teže zapošljivih grupa, koji uglavnom rade na postavljanju i održavanju cjelokupnog sistema. Kako se radi o zadruzi, svaki zadrugar ravnopravno učestvuje u donošenju odluka, a raspodjela dobiti zavisi od uloga pojedinih zadrugara. Pritom se 30% dobiti obavezno ponovo ulaže u nove projekte u lokalnoj zajednici. Više na: www.ezok.hr