Close

Završna konferencija prekograničnog projekta „Nepogode ne poznaju granice 2“

U okviru projekta Nepogode ne poznaju granice 2 u Budvi je 13. i 14. decembra održana završna konferencija projekta Nepogode ne poznaju granice 2, tokom koje su predstavljeni glavni rezultati ovog projekta, kao i preporuke za unapređivanje sistema zaštite i spašavanja koje su urađene u okviru projekta. Ovom prilikom medijima su se obratili Veselin Šturanović, izvršni direktor FORS Montenegra, Ervis Krimbi, profesor na Univerzitetu u Skadru i Milosav-Miki Korać, komandir Službe zaštite i spašavanja Berane.

Konferenciji su prisustvovali predstavnici institucija i organizacija koje su učestvovale u sprovođenju projekta, i koje su tokom dvodnevnog rada istakle značaj projekta, naučene lekcije, izazove i preporuke za buduće projekte i inicijative u ovoj oblasti.

Projekat Nepogode ne poznaju granice 2 su realizovali FORS Montenegro – Fondacija za razvoj sjevera Crne Gore i Prefektura Skadar iz Albanije, u saradnji sa Direktoratom za zaštitu i spašavanje MUP-a Crne Gore, hidrometeorološkim zavodima i službama zaštite i spašavanja iz ove dvije zemlje. Cilj projekta Nepogode ne poznaju granice 2 je bio jačanje kapaciteta ljudi, institucija i službi koji se bave poslovima zaštite i spašavanja za smanjenje rizika od katastrofa kroz edukaciju i podizanje nivoa svijesti građana, modernizaciju opreme i unapređenje saradnje u ciljnom području. Projekat je finansirala Evropska unija u okviru IPA Programa prekogranične saradnje Crna Gora – Albanija 2014-2020, a Ugovorno tijelo za projekat je Ministarstvo finansija Crne Gore. Projekat je u Crnoj Gori kofinansiralo Ministarstvo javne uprave.

Glavne aktivnosti projekta su uključivale nabavku opreme za zaštitu od poplava i požara koja je namijenjena službama zaštite i spašavanja, nabavku opreme za prognoziranje hidrometeoroloških prilika, prekogranične obuke, terenske vježbe i radionice za zaposlene u službama i institucijama koje se bave zaštitom i spašavanjem, konferenciju o jačanju sistema zaštite i spašavanja, obuke vezane za prognoziranje i sistem ranog upozorenja, kampanju informisanja stanovništva o rizicima od poplava, požara i smanjenju rizika od nepogoda, radionice za učenike osnovnih i srednjih škola, vježbe evakuacije i dr.

U okviru projekta je nabavljena oprema vrijednosti 136.235 eura bez PDV-a. Za službe zaštite i spašavanja iz Andrijevice, Berana, Gusinja, Plava, Petnjice, Rožaja, Bara i Ulcinja nabavljena je lična zaštitna i komunikaciona oprema vrijednosti 98.235 eura, a za Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore oprema vrijednosti 38.000 eura.

Mjesto realizacije projekta u Crnoj Gori je obuhvatalo Podgoricu, Bar, Ulcinj, Budvu, Cetinje, Danilovgrad, Andrijevicu, Berane, Plav, Petnjicu, Gusinje i Rožaje, a u Albaniji region Skadra. Glavne ciljne grupe projekta u Crnoj Gori su opštinske službe zaštite i spašavanja, Direktorat za za zaštitu i spašavanje MUP-a Crne Gore i Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore.

Obavještenja