Close

Rezultati istraživanja o reproduktivnom zdravlju žena u Crnoj Gori za 2023. godinu

FORS Montenegro je u okviru projekta „IMPORTANT – Unapređivanje reproduktivnog zdravlja u Crnoj Gori i Srbiji“ tokom septembra i oktobra 2023. sproveo istraživanje o znanju ženske populacije u ciljnom regionu o reproduktivnom zdravlju, svijesti o važnosti preventivnih pregleda i navikama koje imaju u tom domenu. Istraživanje je sprovedeno na reprezentativnom uzorku u 14 opština u Crnoj Gori – Andrijevici, Beranama, Bijelom Polju, Gusinju, Kolašinu, Mojkovcu, Nikšiću, Petnjici, Plavu, Pljevljima, Plužinama, Rožajama, Šavniku i Žabljaku.

Iako dobijeni rezultati pokazuju poboljšanje situacije kada je u pitanju većina stavki u sektoru reproduktivnog zdravlja u odnosu na početno istraživanje sprovedeno u periodu maj-jun 2022, generalna ocjena je da situacija nije na zadovoljavajućem nivou i da je i dalje prisutan visok rizik po ukupno zdravlje kojem je ova populacija izložena. Karcinom dojke i karcinom grlića materice mogu biti znatno uspješnije liječeni ako se otkriju u početnim stadijumima, a to je šansa koju ispitanice nažalost ne koriste u dovoljnoj mjeri.

Naime, 38% ispitanica skoro polovinanikada nije uradila preventivni pregled dojke ili preventivni ginekološki pregled, a 27,3% njih je ovu vrstu pregleda uradilo samo jedanput, a trebalo bi ih obavljati  svake godine. Isto tako, 28,2% ispitanica nikada nije radilo samopregled dojki, a preporuka je da se radi jedanput mjesečno, preko 44% nikada nije uradilo ultrazvučni pregled dojki, a 77,5% nikada nije uradilo mamografski pregled, koji bi  trebalo raditi svake dvije do tri godine, u zavisnosti od nalaza.

Posebno je alarmantno to što 32,4% ispitanica nikada nije uradilo PAPA test koji treba obavljati svake godine. Na redovne godišnje ginekološke preglede odlazi 38,5% ispitanica, dok je i dalje veoma visok procenat ispitanica koje ginekologa posjećuju kada već imaju zdravstveni problem – 41,8%. Međutim, kada simptomi bolesti postanu primjetni, bolest je već uznapredovala i liječenje je otežano i neizvjesno. Zato je veoma važno obavljati  redovne godišnje preventivne preglede koji ako rezultatu budu povoljni, po nalogu ljekara kasnije mogu biti i rjeđi.

Imajući u vidu činjenicu da zdravi stilovi života značajno doprinose očuvanju zdravlja, dobra je vijest da se više od polovine ispitanica – 65,3%, trudi da ih primjenjuje, dok 18,8% ispitanica o tome veoma vodi računa. Pritom, istraživanje je pokazalo da se najviše vodi briga o očuvanju normalne tjelesne mase, praktikovanju fizičkih aktivnosti i šetnji, izbjegavanju cigareta i alkoholnih proizvoda i sl.

Projekat IMPORTANT finansira Evropska unija u okviru IPA Programa prekogranične saradnje Srbija – Crna Gora 2014-2020, a u Crnoj Gori sufinansira Ministarstvo javne uprave. Ugovorno tijelo za projekat je Ministarstvo finansija Republike Srbije – Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava EU (CFCU).

Obavještenja