Close

Svjetski dan meteorologije – 23. mart

Svetski dan meteorologije obilježava se svakog 23. marta, u znak sjećanja na dan osnivanja Svetske meteorološke organizacije (tačno prije 150 godina) kao specijalizovane agencije Ujedinjenih nacija koja se bavi proučavanjem procesa i stanja atmosfere, klime i voda.

Bez podataka koje prikuplja Svjetska meteorološka organizacija bilo bi nemoguće dobiti precizne dnevne vremenske prognoze na osnovu kojih ljudi obično planiraju svoje aktivnosti – od toga kako se obući pa sve do organizacije događaja, poljoprivrednih, građevinskih i mnogih drugih aktivnosti. Podaci koje sakuplja ova organizacija, ne odnose se samo na vremensku prognozu, već otkrivaju i prate klimatske promjene a osim toga prate nastanak, razvoj i posljedice prirodnih nepogoda i svojim informacijama smanjuju negativan uticaj istih bilo predlogom evakuacije ili bar neophodne pripreme za očekivanu nepogodu.

Tema Svjetskog meteorološkog dana za 2023. godinu je „Kakvo vrijeme, klimu i vode ostavljamo budućim generacijama?” sa ciljem da se istakne važnost globalnog djelovanja i to bez odugovlačenja kako bismo sadašnjim naraštajima pružili sigurnost a budućim održiv napredak i razvoj. Kako bismo izgradili sigurniju sadašnjost i klimatski neutralnu budućnost za naraštaje koji tek dolaze važan je doprinos nacionalnih meteoroloških i hidroloških službi u planiranju i izradi politika, mjera prilagođavanja i procjene rizika.

U našoj zemlji Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju predstavlja referentnu ustanovu za izradu i prezentovanje prognoza vremena i vodostanja, davanje upozorenja i najava za vanredne i opasne meteorološke i hidrološke pojave. Jedinstvena meteorološka služba u Crnoj Gori uspostavljena je 1931. godine. Donošenjem Uredbe o formiranju Hidrometeorološke službe u Crnoj Gori od strane Vlade NRCG, 20. decembra 1947. godine, kao državnog organa pri Vladi RCG, otpočeo je rad Hidrometeorološkog zavoda. Uredbom o organizaciji i radu državnih organa Vlade Crne Gore, od 1. jula 2012. godine, Hidrometeorološki i Seizmološki zavodi su administrativno spojeni u jedinstveni državni organ uprave, koji sada nosi ime Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Međunarodna saradnja je dovela do standardizacije i jedinstvenog sistema razmjene podataka o stanju atmosfere, klime i voda postavljajući temelje za dalji naučni i tehnološki razvoj.

Ovaj tekst je pripremljen u okviru projekta EKO škola (ECO School) koji ima za cilj doprinos upoznavanju građana u ciljnom području sa značajem zaštite životne sredine i ublažavanjem posljedica klimatskih promjena i usvajanju ekološki odgovornijeg ponašanja. Projekat finansira Evropska unija, a sufinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore. Ugovorno tijelo za projekat je Uprava za kapitalne projekte.

Obavještenja