Close

Edukacijom do unapređivanja upravljanja čvrstim otpadom

Danas je u Beranama u organizaciji FORS Montenegra – Fondacije za razvoj sjevera Crne Gore i Opštine Berane, u okviru projekta „Prekogranični zeleni dogovor”, počeo dvodnevni trening na temu unapređivanja sistema upravljanja čvrstim otpadom. Trening se organizuje za predstavnike institucija nadležnih za očuvanje životne sredine, komunalnih i inspekcijskih službi i komunalnih preduzeća u cilju jačanja njihovih kapaciteta i razvoja prekogranične saradnje u ovoj oblasti.

Treningu prisustvuje oko 30  predstavnika pomenutih institucija koji imaju priliku da od profesora Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Bojana Batinića i prof. dr Dejana Ubavina, slušaju o mogućnostima unapređenja upravljanja otpadom kroz upoznavanje sa savremenim standardima i praksom u ovoj oblasti, značaju cirkularne ekonomije u upravljanju otpadom, projektovanju i planiranju deponija, mjerama za njihovu sanaciju i sl.

Projekat „Prekogranični zeleni dogovor” ima za cilj unapređivanje kvaliteta usluga u sektoru zastite životne sredine i upravljanja otpadom i podizanje nivoa svijesti stanovništva o značaju ekološki odgovornog ponašanja u očuvanju životne sredine i prirodnih resursa.

Glavne aktivnosti uključuju nabavku opreme i vozila za komunalna preduzeća i službe, obuke za njihove zaposlene, seminare i prezentacije o dobroj praksi Evropske unije u upravljanju čvrstim otpadom,  istraživanje o strukturi otpada, ankete o ekološkoj svijesti i navikama stanovništva, prekograničnu konferenciju na temu unapređivanja upravljanja čvrstim otpadom, kampanju podizanja nivoa ekološke svijesti, publikacije na ekološke teme, EKO karavane, promovisanje smanjenja upotrebe plastičnih kesa itd.

Projekat se realizuje u partnerstvu sa organizacijom Evropski centar za prava manjina sa Kosova[1], a mjesto realizacije obuhvata opštine Andrijevicu, Bar, Berane, Bijelo Polje, Gusinje, Petnjicu, Plav, Podgoricu, Kolašin, Mojkovac, Rožaje, Tuzi i Ulcinj u Crnoj Gori i opštine Peć, Istok, Klinu, Dečane, Junik i Đakovicu na Kosovu.

Projekat finansira Evropska unija u okviru IPA Programa prekogranične saradnje Crna Gora – Kosovo 2014-2020, a u Crnoj Gori sufinansira Ministarstvo javne uprave. Ugovorno tijelo za projekat je Ministarstvo finansija – Direktorat za finansiranje i ugovaranje sredstava EU pomoći (CFCU).

[1] Ovaj natpis ne prejudicira status Kosova i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti.

Obavještenja