Close

Javni poziv za odabir jedinica lokalne samouprave za pripremu Akcionog plana za održivu energiju i klimu (SECAP)

PREDMET JAVNOG POZIVA

Predmet Javnog poziva je prikupljanje prijava za pripremu Akcionog plana za održivu energiju i klimu (SECAP) u jedinicama lokalne samouprave (JLS) u Crnoj Gori, koje do momenta raspisivanja ovog Javnog poziva nemaju prihvaćen SECAP od strane Sporazuma gradonačelnika za klimu i energiju (Covenant of Mayors).

SECAP – Sustainable Energy and Climate Action Plan je ključni dokument koji predstavlja način na koji će lokalne vlasti doprinijeti implementaciji konkretnih aktivnosti koje imaju za cilj ublažavanje uticaja klimatskih promjena i unapređivanje adaptacionih sposobnosti na lokalnom nivou, kao i naporima koji se ulažu za smanjivanje emisija stakleničkih plinova.

Napori JSL u dekarbonizaciji i ublažavanju uticaja klimatskih promjena su integrisani Sporazumom gradonačelnika za klimu i energiju. Sastavni dio Sporazuma je izrada SECAP-a, kome prethodi donošenje odluke o pristupanju, potpisivanje pristupnice i donošenje rješenja o imenovanju tima i savjetodavne grupe JLS za izradu SECAP-a. Ovaj Sporazum je najveći svjetski pokret gradova i opština usmjeren na lokalne aktivnosti koje utiču na klimu i energiju. Pristupanjem ovom Sporazumu,  JLS iskazuju svoju posvećenost postizanju klimatskih i energetskih ciljeva EU, smanjenjem emisija stakleničkih plinova. Članstvo JLS u Sporazumu gradonačelnika za klimu i energiju je besplatno.

Ovaj Javni poziv je otvoren za JLS koje izraze volju da postanu članice Sporazuma gradonačelnika za klimu i energiju, prijavljivanjem na ovaj Javni poziv, kao i za JLS koje su članice Sporazuma gradonačelnika za klimu i energiju, ali nemaju prihvaćen SECAP od strane Sporazuma. Shodno tome, one JLS koje budu odabrane za izradu SECAP-a biće u obavezi da zvanično pristupe Sporazumu gradonačelnika za klimu i energiju, tokom procesa izrade SECAP-a.

SECAP se temelji na referentnom inventaru emisija i ocjenjivanjima rizika i izloženosti, koji sadrže analizu trenutnog stanja. SECAP definiše konkretne mjere smanjenja emisija, kao i vremenske okvire i odgovornosti, koji će dugoročnu strategiju pretvoriti u konkretne sprovodljive aktivnosti.

Primarno područje djelovanja predstavljaju programi i akcije uštede energije u javnim zgradama u vlasništvu lokalnih vlasti koje predstavljaju značajne potrošače energije, npr. za zagrijavanje i osvjetljavanje. Pored toga, značajna smanjenja potrošnje energije mogu se postići u drugim uslužnim djelatnostima, kao što su javni prevoz i javna rasvjeta. JLS mogu pomoći u informisanju i motivisanju svojih građana, preduzeća i drugih subjekata na lokalnom nivou, kako efikasnije koristiti energiju i sprovoditi aktivnosti na podizanju svijesti o značaju uključenja cjelokupne zajednice u podržavanju politika energetske efikasnosti.

Koristi koje JLS imaju od izrade i realizacije lokalnih akcionih planova energetski održivog razvoja i klimatskih promjena, su sljedeće:

  • Opredijeljenost za energetski održiv razvoj na načelima zaštite životne sredine, energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije;
  • Postavljanje temelja i smjernica za održivi razvoj lokalne zajednice;
  • Pokretanje novih finansijskih mehanizama za sprovođenje mjera energetske efikasnosti i korišćenja obnovljivih izvora energije;
  • Obezbjeđivanje dugoročne sigurnosti u snabdijevanju energijom;
  • Povećanje kvaliteta života građana (poboljšanje kvaliteta vazduha, osiguranje životnog komfora, smanjenje saobraćajnih zagušenja i nesreća itd.).

FORS Montenegro, u partnerstvu sa Centrom za razvoj i podršku iz Tuzle, BiH i Smart kolektivom iz Beograda, Srbija, vodi aktivnosti pripreme Akcionih planova za održivu energiju i klimu (SECAP) za odabrane JLS u okviru projekta „Green Kick“. Odabrane JLS dobiće podršku za razvoj SECAP-a u vidu savjetodavnih usluga i izradi dokumenta od strane stručnjaka iz projektnog tima iz BiH, koji će blisko sarađivati sa timovima JLS. Tokom izrade planova biće organizovane aktivnosti za zaposlene u JLS u cilju izgradnje kapaciteta, kao što su treninzi, seminari, radionice i sl. Finansijsko učešće JLS u procesu pripreme SECAP-a nije predviđeno.

Projekat Green Kick se realizuje u periodu decembar 2023 – mart 2026. i dio je Evropske klimatske inicijative (EUKI) (https://www.euki.de/en). EUKI je instrument za finansiranje projekata Njemačkog federalnog ministarstva ekonomskih poslova i klimatske akcije (BMWK). EUKI-jev konkurs za odabir projektnih ideja sproveo je Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Sveobuhvatni cilj EUKI-ja je podsticanje klimatske saradnje unutar Evropske unije (EU) kako bi se smanjile emisije stakleničkih plinova.

Cilj Green Kick projekta jeste ojačati uticaj civilnog društva u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Srbiji na zakonodavstvo u oblasti dekarbonizacije i ublažavanja uticaja klimatskih promjena, razvojem kapaciteta, poboljšanjem saradnje organizacija civilnog društva (OCD) sa jedinicama lokalne samouprave  i javnom kampanjom članica regionalne GEAR mreže OCD.

Zajedničkim radom FORS Montenegra i JLS olakšaćemo pristupanje JLS globalnom savezu, Sporazumu gradonačelnika (Covenant of Mayors) i pripremićemo njihove Akcione planove za održivu klimu i energiju (SECAP). Ovim pozivom planiramo odabrati i uključiti 15 opština i gradova iz regiona, od čega 5 u Crnoj Gori.

USLOVI ZA PRIJAVU NA JAVNI POZIV

Pet jedinica lokalne samouprav, iz Javnog poziva će biti odabrano na temelju evaluacije dostavljenih obaveznih dokumenata:

  1. Popunjena prijava:

Popuniti osnovne podatke o aplikantu, prema Prilogu I.

  1. Priložena dokumentacija:

Studije, akcioni planovi, strategije itd., koji postoje na nivou JLS-a, a koji su usko vezani za problematiku energetske održivosti, zaštite životne sredine i klimatskih promjena, prema Prilogu I.

Napomene:

  1. Prijave koje ne sadrže potrebnu dokumentaciju neće biti uzete u razmatranje.
  2. Jedna (1) JLS iz Crne Gore, čiji finalni dokument SECAP bude ocijenjen kao najbolji od strane međunarodne nezavisne ekspertne komisije, će biti nagrađena sa novčanom iznosom od 6.000,00 €. Ovaj iznos će biti namjenski utrošen za nabavku neophodne „zelene EE i OIE opreme“, koja će biti regulisana posebnim ugovorom o namjenskoj donaciji, sklopljenim između FORS Montenegra i pobjedničke JLS.

OSNOVNI KRITERIJUMI ODABIRA

  1. Postojanje planske i strateške dokumentacije na nivou JLS i zastupljenost energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije (LEAP, SEAP, Plan upravljanja otpadom, Strategija razvoja itd.) – do 30 bodova

 

  1. Iskustva JLS u radu i ostvarenoj saradnji sa organizacijama civilnog društva, međunarodnim razvojnim agencijama i drugim akterima – do 30 bodova

 

  1. Spremnost JLS da aktivno učestvuje u procesu izrade SECAP-a – do 40 bodova

Sa svakom JLS, čija prijava sadrži traženu dokumentaciju, će biti obavljene konsultacije koje imaju za svrhu ocjenu spremnosti JLS da aktivno učestvuje u procesu izrade SECAP-a (funkcionalnost JLS u donošenju odluka, dostupnost podataka o javnoj infrastrukturi i uslugama, interni kapaciteti JLS itd.). U prijavnom obrascu je potrebno navesti kontakt osobu sa kojom će biti obavljene konsultacije.

VREDNOVANJE PRIJAVA

Vrednovanje i rangiranje aplikacija pristiglih na Javni poziv, vršiće posebna Komisija koju sačinjavaju predstavnici FORS Montenegro, uz mogućnost učešća predstavnika vlasti i/ili NVO sektora u ulozi posmatrača. Izbor 5 JLS koje će biti uključene u proces izrade SECAP-a vršiće se na osnovu ocjene Komisije, korišćenjem gore navedenih kriterijuma. Komisija će izvršiti konačno bodovanje i napraviti rang listu pristiglih aplikacija.

Rezultati Javnog poziva o odabiru JLS će biti objavljeni na internet stranici i društvenim mrežama FORS Montenegra http://forsmontenegro.org/javni-pozivi/ i Evropske klimatske inicijative (EUKI) (https://www.euki.de/en), u roku od sedam dana od dana donošenja odluke. Prije donošenja konačne odluke o odabiru FORS Montenegro zadržava pravo da zatraži dodatna pojašnjenja od aplikanata, kao i pravo odbijanja pristiglih aplikacija.

DOSTAVLJANJE PRIJAVA

Prijavu sa traženom dokumentacijom, u skladu sa gore navedenim uslovima, treba dostaviti lično ili poštom u jednom originalnom štampanom primjerku i jednoj elektronskoj verziji (CD ili USB), u zatvorenoj koverti sa naznakom „Prijava za učešće u pripremi akcionog plana energetski održivog razvoja i klimatskih promjena (SECAP), u okviru Green Kick projekta“ na adresu:

FORS Montenegro – Fonacija za razvoj sjevera Crne Gore

Ivana Milutinovića 10, 81 400 Nikšić

Rok za dostavljanje prijava je 21. mart 2024, do 16 časova. U slučaju dostave putem pošte, do navedenog datuma je potrebno dostaviti potvrdu pošte o slanju.

Zainteresovani aplikanti mogu dobiti dodatne informacije i objašnjenja postavljanjem pitanja na e-mail: mailbox@forsmontenegro.org pri čemu u naslovu poruke (Subject) treba navesti „Green Kick, izrada SECAP-a – poziv za prijave JLS”, najkasnije do 12. marta 2024.

Na pitanja će biti odgovoreno u roku od 3 radna dana od prijema. Kako bi se osigurala transparentnost procesa i prijave i pojašnjenja učinila dostupnim svim zainteresovanim stranama, odgovori na pitanja koja budu dostavljena će biti objavljeni na internet stranici FORS Montenegra (http://forsmontenegro.org/javni-pozivi/)

Obrazac za podnošenje prijave u okviru Javnog poziva možete preuzeti ovdje.

Obavještenja